Basında Biz

İçecek trendleri hızla değişiyor


Bride2s Mayıs 2012 sf 1Saray İhtişamında !
Bride’s Mayıs 2012 Sf.1

Sıcak ve samimi bir atmosfer,fonda İstanbul Boğazı ve muhteşem çırağan sarayının ihtişamlı DEVAMI…

——————————————————————————————————————-

Brides Mayıs 2012 sf 2

Sıcak Ve Samimi !
Bride’s Mayıs 2012 Sf.2

Melis Ve Alessandro düğün davetlerini 180 kişiyle sınırlamayı seçerek sıcak ve samimi bir atmosfer DEVAMI…

——————————————————————————————————————

Brides Kapak Mayıs 2012Gooddrink Bride’s Dergisinde Kapak.
Mayıs 2012 Brides Kapak 13:10

Modanın Ünlü dergilerinden olan bride’s dergisine kapak olan gooddrink güzel yenilikler ile karşınızda. DEVAMI…

——————————————————————————————————————

OYACEMPOSTA hilton - KopyaGooddrink ile Muhteşem Düğün

Nisan 2012 13:26

DEVAMI…

——————————————————————————————————————

salom gazetesi haberi18 mayis 2010İnsanlar Sadece İçki değil !

Şalom Gazetesi Mayıs 2010

İnsanlar Sadece İçki Değil İyi İçki içsin dedi.DEVAMI…
——————————————————————————————————————

Instyle Wedding ilanHayatınızın En Mutlu Gününde Gooddrink.
12/04/2014 13:26

Hayatınızın En Mutlu Gününde Gooddrink İle ‘Eğlenceyi Yudumlayın’ Bu güzel günde gooddrink bar catering DEVAMI…Eğlence sektöründe bir yenilik: “Bar Catering”

Gooddrink Catering kurucu ortağı Alper Yeruşalmi ile eğlence sektöründe bir yenilik olan “Bar Catering” üzerine bir söyleşiHazırlayan: Ece ErkalCVyolla: Kurucu ortağı olduğunuz Gooddrink eğlence sektöründe bar catering hizmetleri vermekte. Öncelikle bize biraz bar catering hizmetinin ne olduğundan bahsedebilir misiniz?
Alper Yeruşalmi:
Son yıllarda önce ABD’de sonra Avrupa’da ortaya çıkmış yeni bir sektör. Alkollü ve alkolsüz içki servisini; normal yemek servisinden ayıran, gerek sunum şekilleriyle gerekse hazırlanan kokteyller ve personeliyle beraber tamamen davet tipine veya kişiye özel ayrıcalıklar sunan, etkinliğin kalitesini arttıran ve eğlencenin sınırlarını zorlayan bir hizmettir.CVyolla: Bu hizmetler en çok hangi organizasyonlarda tercih ediliyor?
Alper Yeruşalmi:
Organizasyonlarla ilgili özel bir sınırlama yok. Firma açılışları, lansmanlar, özel tanıtım aktiviteleri, firma içi kurumsal etkinlikler, düğün, ev partisi, doğum günü, vb. organizasyonlardan oluşuyor. Bir günde birkaç farklı organizasyonda, 1000 kişiye kadar hizmet verebiliyoruz. Son birkaç yıldır organizasyonlarda birbirinden farklı lezzetli kokteyller yapılması ve değişik alternatifler yaratılması, orijinal sunum şekilleriyle yapılan ikramların eğlencenin seviyesini arttırması, alkol seviyesinin kontrollü ve ayarlanabiliyor olması; bar catering kavramını organizasyonların vazgeçilmezleri arasında kılıyor.

CVyolla: Gooddrink fikri nasıl ortaya çıktı, siz bu mesleğe ne zaman ve nasıl başladınız?
Alper Yeruşalmi:
Çocukluğumdan beri alkollü ve alkolsüz kokteyller yapmak, hobimdi ve özel ilgi alanıma giriyordu. Turizm Otelcilik mezunu olmama rağmen uzun yıllar farklı sektörlerde yönetici pozisyonlarında çalıştım. Bu arada küçük event ve partilerde kokteyl yaparak hobimi devam ettiriyordum. Mayıs 2009 yılında katılmış olduğum kişisel gelişim seminerinden sonra, gerçekten çok severek yapmak istediğim, hayalimdeki mesleğin bu olduğuna karar verdim. Bugüne kadar edinmiş olduğum bilgileri pekiştirmek adına yurtiçinde farklı eğitimlere katıldım. Daha sonra yurtdışında sektörle ilgili yenilikleri gözlemleyip trendleri takip ederek bu işi kurmaya karar verdim. Yurtiçinde bir bistro barda bar kısmının işletmeciliğini yaptım. Ardından 2009 Eylül ayında kendi bar catering firmamı, Gooddrink’i kurdum.

CVyolla: Küçük yaşlarda başlayan merakınızı ve hobinizi, başarılı bir iş yaşamına dönüştürerek bir hayalinizi gerçekleştirmişsiniz. Peki, bu sektör, sizin gibi bu işten keyif alan kişilere iş olanakları açısından nasıl fırsatlar sunmaktadır?
Alper Yeruşalmi:
Sektör son birkaç senede Türkiye’de var olan bir sektör; fakat, aynı zamanda yeniliğe ve büyümeye de çok açık. Dolayısıyla her geçen gün büyümeye açık olduğu için organizasyonların sayısı da gittikçe artıyor. Bu organizasyonlarda çalışacak dolayısıyla kalifiye ve yetiştirilecek yeni elemanlara her zaman ihtiyaç duyuyoruz.

CVyolla: Bu sektörde çalışmak isteyenler için başlangıç aşamasında ve özellikle eğitim almak isteyenlere neler önerirsiniz?
Alper Yeruşalmi:
Gerek dijital ortamda gerekse sektörde yazılı bilgi alabilecekleri kaynaklar bulunmakta, önce bu kaynaklardan bilgi alıp bu işi gerçekten profesyonelce yapmak istiyorlarsa bize başvurabilirler. Bu işe başvurmak isteyenler için IK departmanımız var, gerçekten bu işte çalışabilecek profesyonel elemanları bizim kendi hazırladığımız sistemi göstererek çalışmasını sağlıyoruz. Bu işi hiç bilmeyen yeni katılan arkadaşları da, işin en başından eğiterek uzun bir zaman içerisinde yükselmelerini ve profesyonel hale gelmelerini sağlıyoruz. Firmamızda çalışıp bu işe en başında başlayıp şu an birinci sınıf otel ve gece kulüplerinde çalışan birçok profesyonel eleman yetişti. Bu elemanlardan bazıları halen firmamızda aktif olarak görev almaktadır.

CVyolla: Dışarıdan son derece renkli ve eğlenceli gibi görünen bu mesleğin ve sektörün ne gibi zorlukları vardır, bu sektörde çalışmak isteyenler nelere hazırlıklı olmalı?
Alper Yeruşalmi:
Öncelikle çok sevmeden yapılacak bir iş değil, çalışma saatleri sabit olmadığından bazen gereğinden çok çalıştığınız zamanlar oluyor. Yılın belirli dönemleri özellikle çok yoğun olurken bazı dönemlerinde ise boş zamanınız kalabiliyor. Yaptığımız işte konumuz alkol olunca bu mesleği yapacak kişilerin gereğinden fazla sorumluluk almalarını gerektiriyor. Ayrıca özel hayatınızda ve özel günlerinizde planlama yapmak bu iş için çok uygun değil, bizleri son dakika arayıp teklif isteyenler oluyor ve her an bir organizasyon hayata geçirilebiliyor.

CVyolla: Gooddrink olarak aynı zamanda kurum içi eğitimler kapsamında kokteyl workshopları ve eğitimleri düzenliyorsunuz. Bu eğitimler nasıl geçiyor ve sizce bu yönde eğitim talebinin oluşmasındaki en önemli etkenler nelerdir?
Alper Yeruşalmi:
Kurum içi kokteyl workshoplarda interaktif bir ortam olduğu için son derece eğlenceli ve keyifli geçiyor. Eğitimlere katılan katılımcılar daha önce bilmedikleri bilgileri veya daha önce yanlış bildikleri bilgilerin doğrusunu öğreniyorlar. Son 1 yıldır kurumsal firmalardan bize gelen taleplerde kokteyl workshoplarda büyük bir artış bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi de kurum içi çalışanlara yönelik yapılan etkinliklerin artık daha sıradan ve tekrar niteliğinde olması. Kokteyl workshoplar ise çalışanlar arasında birlikte iyi ve keyifli vakit geçirilen, dinamik, rahat, eğlenceli bir ortam sağladığı için daha çok talep edilmektedir.

——————————————————————————————————————

MICE roportajMükemmel Exclusive sunum, sadece davetin değil davetlilerine özel olduğunnu hisettirir.DEVAMI…
.
.
.
.

Haber Ace of Mice Mart 2013

——————————————————————————————————————
http://www.hthayat.com/tummansetler KADINCA HAYAT Evliliğe Hazırlık

Evlenecek çiftlerin düğün hakkında bilmesi gereken 6 madde!

Alper Yeruşalmi evlenecek çiftlere düğün günü ve öncesi için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar

Hayatımızın en heyecanlı ve en mutlu gününün kabusa dönüşmesini kimse istemez. Bu nedenle düğün arifesinde ve sonrasında yapmamız gerekenlere önem verirsek, kendimizi bu olayın stresi ve olası kazalarından koruyabiliriz.

Gooddrink Eğlence Hizmetleri ve Catering Servisi’nin kurucusu Alper Yeruşalmi, “Özellikle konu alkol olunca, alkolün girdiği yerde sorumluluk almak zordur. Düğünün keyifli ve planlandığı gibi geçmesi için düğünün hemen öncesi ya da düğün sırasında yeni evlenen çiftlere alkolü ölçülü kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Örneğin çok hızlı içmeye başlanmış düğün gecelerinde otomatik olarak kokteyllerin alkol düzeyini azaltıyoruz. Yapmış olduğumuz birçok davette misafirlerin tercihlerini gözlemleyerek ikramlarımızı ona göre sunuyoruz” dedi.

İşte evleneceklerin düğün hakkında bilmesi gereken 6 madde!

Düğün Öncesi

  • Bekarlığa veda partisi veya kına gecesi gibi yoğun programlı eğlenceleri düğünden en az bir hafta önce gerçekleştirin. Böylece düğüne birkaç gün kala hem mideniz daha rahat hem de vücudunuz daha zinde olacaktır.
  • Davetlilerinizin özel içki ve marka tercihlerini önceden öğrenip içki listenize ekleyin.

Düğün Gecesi

  • Genelde çiftler düğün günü yaşadıkları heyecan nedeniyle bütün gün aç kalıp hiçbir şey yiyemiyor, sabah hafif bir kahvaltıyla başlayıp, ana öğünde karbonhidrat ve protein ağırlıklı yiyeceklerin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.
  • SPA, buhar banyosu, masaj gibi aktiviteleri düğün günü yapmayı düşünüyorsanız bunları sabah saatlerinde tercih edin. Mümkünse düğünden 1 gün öncesinde gerçekleştirin.
  • Aspirin, soğuk algınlığına karşı ilaç, sakinleştirici, vitamin vb.ilaçları içki içmeye başlamadan en az dört saat öncesinden alın.

Gecenin Finali

  • Son olarak, geceye hangi içkiyle başladıysanız yine aynı tip içkiyle devam edin, çok fazla çeşitle karıştırmayın.

—————————————————————————————————————————–

MİRTEŞEKKÜRLER HANGOVER’LAR!

‎08 ‎Mayıs ‎2012 ‎Salı, ‏‎19:08:27 | [email protected] (Alaaddin Adworks)

Yılın son Salı gecesi, yeni yılı çok hangover bir parti ile Babylon’da kutladık.
Bu partinin ev sahibi Babylon’a ve sevgili yöneticisi Gül Güngör’e,
muhteşem sahne performanslarıyla bizleri coşturan Mirkelam ve Doa Band’e,
davetiye fotoğrafları için prodüksiyon şirketi HoneyBee ve fotoğraf sanatçısı Serkan Özdemir’e,
fotoğraf çekiminde makyajlarımızı yapan makyöz Umay Gelgör’e,
gece boyunca canlı video animasyonlarıyla bize eşlik eden Gökhan Okur ve Anilive İstanbul’a,
hazırladığı yaratıcı shot’larıyla hangover’a büyük katkısı olan :) Gooddrink’e,
parti davetiyelerimizi haber yaparak bini aşan haber paylaşımına önayak olan elmaaltshift.com’a
katılan tüm iş ortakları ve dostlarımıza,
davetiyeleri internet üzerinden beğenen, retweet eden, mention eden ve e-mail’lerle geri dönüş yapan herkese Alaaddin Adworks ailesinden sonsuz teşekkürler, mutlu yıllar!
——————————————————————————————————————

Söyleşi: Alper Yeruşalmi – GOODDRINK
31 Ocak 2011 Pazartesi

1Hande Kayacık: GOODDRINK olarak birbirinden renkli ve lezzetli kokteyllerle düğün ve davetlere renk katıyorsunuz. Öncelikle seni tanımayanlar için biraz kendinden bahseder misin?
Alper Yeruşalmi: Kokteyl yapmaya merakım çocukluk dönemine dayanıyor, basit kokteylleri yapmaya 9-10 yaşlarında başladım. Sonradan kokteyllere karşı merakım epeyce arttı. 16 yaşında ise müzik hayatına girerek gece kulüplerinde ve düğün organizasyonlarında çalmaya başladım. Bu ortamlarda bar kısmına da zaman zaman destek veriyordum. Askerden sonra bir yandan tekstil, satış, pazarlama gibi çeşitli işlerle çalışma hayatına devam ederken, arta kalan tüm zamanlarımda arkadaş ve tanıdıkların organizasyonlarında ekstra olarak barmenlik yaptım. Ardından aldığım kararla işimden istifa edip amatörlükten profesyonelliğe geçmek adına içki eğitimleri almaya başladım. Yurtdışına gittiğimde gece kulüplerinde çalıştım, özel eğitimler aldım. Bir tanıdık vasıtasıyla Yeşilköy’deki bir bistro-barın başına geçtim, işletmeciliğini yaptım. Bu deneyimlerden sonra kendi işimi kurmaya karar vererek Gooddrink’i hayata geçirdim. Şimdilerde ekibimizle organizasyonlarda 1000 kişiye kadar hizmet verebilen kocaman büyük bir aile olduk.

Hande Kayacık: GOODDRINK olarak ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
Alper Yeruşalmi: Her türlü organizasyonda özel ışıklı barımızdan, barmaidinden barmenine, ledli sürahiler, neon tepsiler, özel ledli ve sirenli şov arabalar, limbo shutlar vb. gibi pek çok renkli sunum ve show malzemelerimizle, Gooddrink’e ait özel kokteyllerle Bar catering hizmeti veriyoruz. Bunun yanında bar kiralama hizmeti ile şirketiçi kokteyl workshopları veya meraklılarına kokteyl eğitimleri veriyoruz. Ayrıca istenildiği takdirde Türkiye’nin kendi alanında dereceli ve ödüllü barmenleri ile özel şovlarla gecelere renk katıyoruz.

Hande Kayacık: Düğüne renk katan, bence düğünün olmazsa olmazları arasında, çok hoş bir konsept. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Alper Yeruşalmi: Son yıllarda hayallerinizi sınırlamadan düğünlerinizi bir çok açıdan zenginleştirmeniz, daha eğlenceli, daha renkli ve unutulmaz kılmanız mümkün. Düğün ve organizasyonlardaki talepleri ve trendleri takip ederek ve yurtdışındaki en son yeniliklerden hareketle yola çıktık.

Hande Kayacık: En beğenilen kokteyliniz hangisi?
Alper Yeruşalmi: Çok geniş bir kokteyl menümüz var. Bu yelpaze içerisinde herkesin kendi damak zevkine uygun bulduğu tatlar var. Benim ve davetlilerin en fazla ilgisini çekenler arasında tutti frutti ve tropicana isimli kokteyllerimiz favoriler arasında. İki kokteyl de çok farklı egzotik ve tropikal meyvelerden yapıldığı için hem davetlilere sıradışı bir lezzet sunuyor, hem de ağız tadlarına çok fazla uyuyor.

Hande Kayacık: Peki, 2011’in favorisi ne olacak sence?
Alper Yeruşalmi: Bana göre gece klüpleri ve restoranlarda en çok tercih edilen içecekler arasında olan, pembe içimi hafif şeftali fıçılarında bekletilmiş Blush tarzı roze şarap, 2011’de yine favoriler arasında olmaya devam edecek. Mojito bir klasik olarak Türk damak zevkinin olmazsa olmazları arasında, tahtını kimseye kaptırmıyor. Bu yazın yeni trendi Satsuma ve satsumayla yapılan kokteyler olacak.Bizim kokteyl menümüze soktuğumuz satsuma-nar-portakal da bu sezonun yeni gözde kokteylleri arasında şimdiden yerini aldı.

Hande Kayacık: Çiftlerin düğünden ne kadar önce seninle kontak kurmalarını tavsiye edersin?
Alper Yeruşalmi: Çiftlerin düğünlerinden 5-6 ay öncesinden bizlerle temasa geçmeleri kendi düğünlerinde yapacakları organizasyonu tüm detaylarıyla planlamalarına olanak sağlıyor. Çünkü ne kadar önceden planlanmaya başlanırsa hizmet alacakları tüm firmalarla düğünden önce bir çok kez biraraya gelip ortaklaşa koordine etme şansı da bulunuyor.

Hande Kayacık: Bir de kendi branşımdan bir soru sormak istiyorum. Birçok düğünde seninle karşılaşıyoruz. Düğün Dansı yapan çiftler için senin tavsiyelerin ne olur?
Alper Yeruşalmi: Düğün dansı yapacak çiftlerin başkalarının düğünlerinde gördükleri dans hareketlerini birebir yapmalarından ziyade kendilerini daha rahat hissedecekleri figür ve tarzları bulup, bunu konusunda profesyonel dans eğitmenlerinden destek alarak yönlendirilmeleri daha efektif olacaktır.

Hande Kayacık: Son olarak, evlilik hazırlığında bulunan çiftlere tavsiyelerini alabilir miyim?
Alper Yeruşalmi: Çiftlerin bir check-list yaparak hazırlıklarına başlamalarını, alternatifli seçimler yapmalarını, hazırlıklarında düğündeki süsleme, müzik, catering, showlar vb. içeriği profesyonellere bırakmalarını veya onlardan destek almalarını, düğüne katılacak kitleyi de hesaba katarak organizasyon içeriğindeki seçimlerini ona göre gözden geçirmelerini tavsiye edebilirim. Gecenin yıldızı çiftler, ancak bir davet veriyorsanız davetlilerinizin de yaş ortalamasını, yaşam tarzlarını da göz önünde bulundurarak ortak zevkleri ortak paydada oturtarak düğünün organize edilmesini daha uygun buluyorum. Bir de teklif alınan düğün paketlerinde sadece verilen teklifin fiyatına değil, firmalar arasında karşılaştırma yaparken içindeki verilen hizmetlerin de karşılaştırılarak birebir aynı olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye ederim.

2
Hande Kayacık: Düğünlerine renk katmak isteyenler için faydalı bir sohbet oldu. Zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim… : ))

Facebook’ta bizi bulun!